Dny zdraví s Mojráčkem míří do škol 15. května 2025
Klesá průměrný věk dětí, které potřebují psychologickou pomoc. V roce 2024 to bylo 7,8 roku
Úzkost a strach, poruchy spánku nebo vzdor a výbuchy vzteku. To jsou nejčastější problémy, se kterými se české děti a jejich rodiče obracejí na psychology. „V roce 2024 vzrostl počet psychologických konzultací s dětmi oproti roku 2023 o 38 % a průměrný věk těchto dětí klesá. V roce 2023 to bylo 9,1 roku, v roce 2024 průměrně 7,8 roku,“ popisuje dětská psycholožka Mgr. Veronika Pavlisková z online psychologické poradny Mojra, která zároveň vyráží do škol s projektem zaměřeným na posilování dětské psychické odolnosti.
Problematikou duševního zdraví dětí a tzv. psychohygieny se stále intenzivněji zabývají i zdravotní pojišťovny. V rámci svých preventivních a bonusových programů navyšují příspěvky na psychologickou pomoc u dětských i dospělých pojištěnců nebo podporují aktivity, které tomu napomáhají. „V letošním roce jsme zvýšili příspěvek na online psychologickou pomoc i klasickou terapeutickou pomoc u dětí od 7 let a dospělých pojištěnců na částku 5 000 Kč. Každý pojištěnec RBP tak může za rok absolvovat až 10 půlhodinových nebo 5 hodinových online konzultací s psychologem zdarma. Vedle toho aktivně podporujeme i projekt Dny zdraví s Mojráčkem, který startuje teď v květnu a nabízí bezplatný program pro školy zaměřený právě na posilování psychické odolnosti dětí,“ popisuje Ivo Čelechovský ze zdravotní pojišťovny RBP.
Dny zdraví s Mojráčkem jsou určeny pro žáky prvního stupně a školy si mohou samy zvolit zaměření programu podle aktuálních potřeb. „Zájem o projekt ze strany škol je opravdu velký. Začínáme ve školách v Moravskoslezském kraji, ale program bychom postupně rádi rozšířili i do dalších krajů,“ potvrzuje Filip Adamus z online psychologické poradny Mojra. K rozhodnutí posílat do škol zkušenou dětskou psycholožku přiměl poradnu právě zvyšující se počet klientů z řad dětí a jejich rodičů.
Ze studie Národního ústavu pro duševní zdraví z roku 2023 vyplývá, že se děti nejčastěji potýkají s úzkostmi a strachy, poruchami spánku, problematickým chováním, nízkým sebevědomím a vztahovými potížemi v rodině. Studie také odhalila, že by odborná psychologická pomoc prospěla téměř každému třetímu žákovi základní školy v Česku.
„Nemyslím si, že by dnes byly děti méně odolné. Jen nároky na ně jsou zcela odlišné od těch, které byly kladeny na jejich rodiče. A pro rodiče je proto těžké najít správnou cestu, jak své děti vychovávat,“ říká psycholožka Mgr. Veronika Pavlisková. Podle ní lze děti v péči dětských psychologů zjednodušeně rozdělit na tři skupiny – tou první jsou děti s výchovnými potížemi souvisejícími buďto s příliš volnou výchovou, nebo naopak extrémními požadavky ze strany rodičů. Druhou skupinu tvoří děti s výukovými potížemi, které jsou způsobeny buďto geneticky, nebo nedostatečným zájmem ze strany rodičů. „Třetí skupinou jsou děti potýkající se s nadměrným stresem, který způsobuje přehlcenost kroužky, nároky rodičů nebo sociální sítě.“
Psychická odolnost dětí je podle Veroniky Pavliskové částečně ovlivněná genetickými dispozicemi, ale je třeba si rovněž uvědomit, že dítě „zdědilo“ míru odolnosti po svém rodiči, který ho zároveň v životě nejvíce ovlivňuje. „A pokud má rodič sám nízkou míru odolnosti, velmi těžko může dítěti se zvládáním zátěže pomoci,“ dodává dětská psycholožka. Pozitivní podle ní ale je, že se s psychickou odolností dá pracovat a trénovat ji.
Odolnost dětí přirozeně ovlivňují i jejich učitelé – ať už pozitivním, nebo negativním způsobem. „Úkolem učitele je, aby hned od začátku školního roku vytvářel ve třídě podporující prostředí pro různé typy dětí a s empatií a včas rozpoznal signály psychické nepohody žáka a zjistil jejich příčinu, která mnohdy může být snadno řešitelná. Často stačí opravdu maličkost, třeba poslat budoucím prvňáčkům ještě o prázdninách domů dopis. V něm se představit, napsat, že se na dítě těší, a přidat pár milých slov o tom, co se ve škole bude dít. Dítě se pak bude cítit vítané a do školy nastoupí s menší nejistotou,“ uzavírá pedagožka Mgr. Kateřina Helisová.
ZDROJ: Tisková zpráva RBP
