800 213 213

Podrobnosti o Koronaviru 10. března 2020

Označení koronavirus se používá pro jakýkoli virus, patřící do podčeledi Coronaviridae. Může způsobit obtíže, jako je nachlazení, kašel, dušnost, horečku.

Nový typ koronaviru označovaný jako „nový koronavirus“ neboli SARS-CoV-2 (původně označený jako 2019-nCoV), případně neoficiálně také jako wuchanský koronavirus, se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v čínské provincii Chu-pej, v níž se nachází jedenáctimilionové město Wu-chan.

Koronavirus se přenáší především z člověka na člověka po blízkém kontaktu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest. Inkubační doba je dva dny až dva týdny. Následně se mohou dostavit teploty a nepříjemné pocity s bolestmi kloubů a svalů a brzy se objeví projevy kašle. Existuje však i možnost mírného nebo bezpříznakového průběhu nákazy, kdy však ale daná osoba může být pro své okolí infekční.

Podle odborníků není třeba propadat panice, důležité je pečlivě dodržovat zásady hygieny rukou. Zápal plic nebo další komplikace hrozí zejména starším lidem a osobám, které mají nějaké chronické onemocnění a oslabenou imunitu.

„Tito lidé by měli co nejméně chodit tam, kde se shlukuje velké množství lidí, například do nákupních center a pokud možno snažit se vyhnout špičce v hromadné dopravě. Není ale třeba vyvolávat paniku,“ uvedl doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA, FRCPS, vedoucího Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Zdůraznil, že pro vlastní ochranu je důležité důsledně dodržovat hygienická pravidla, jako je časté mytí rukou či pravidlo nedotýkat se rukou nosu, tváře ani očí.

„V každém případě pomůže dezinfekce rukou alkoholovým gelem. Je však nutné, aby se tento gel nanesl z obou stran rukou, to znamená na dlaň i hřbet ruky, a aby dezinfekce zde působila přibližně 20 až 30 sekund. Množství gelu také musí být dostatečné, aby ruce po tuto dobu navlhčilo,“ podotkl doc. Maďar.

 „Pokud by existovalo podezření na koronavirus, např. u zdravotních problémů po setkání s někým, kdo se vracel z postižené oblasti, měl by věc nejprve konzultovat s hygienickou stanicí a postupovat podle jejích pokynů. Rozhodně by tedy člověk podezřelý z nákazy neměl sedat do prostředku hromadné dopravy a vydávat se k lékaři nebo na jiné veřejné místo,“ dodal doc. Maďar.

Pokud potřebujete poradit v souvislosti s aktuálním výskytem onemocnění COVID-19, je vám k dispozici i infolinka Státního zdravotního ústavu.

Aktuální informace naleznete také na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR www.mzcr.cz.

Adventní
kalendář