800 213 213

Může Vás zajímat: Zdravotnictví se prodražuje. Buď se změní, nebo brzy narazíme do zdi 19. března 2020

Letošní rok by měl být z hlediska financování zdravotnictví mimořádný. Inflace je ještě nízká (kolem 3 %), zato celkové finance na veřejné zdravotní pojištění půjdou nahoru o skoro 11 %.

Náklady narostou o 34 miliard. Z toho je z nárůstu pojistného jen 24 miliard, zbylých 10 miliard půjde z rezerv pojišťoven.

To je nejen i více než si účastníci cenových jednání původně dohodli, ale je to také dosud největší meziroční nárůst v historii veřejného zdravotního pojištění.

Víc se asi nevybere…

A právě v plánovaném čerpání rezerv je skrytý problém, který budeme muset v následujícím období řešit. Sami jsme si spustili odpočítávání, které buď budeme umět včas zastavit, nebo dojdeme ke zdi na konci této cesty.

Kolik peněz se na pojistném příští rok vybere, se nedá moc odhadnout, nikdo ale nepředpokládá, že by mohlo růst tak jako dosud. Růst platů se zpomalí, stát signalizuje snahu o omezení svého podílu na platbách za státní pojištěnce (což jsou hlavně důchodci a děti). Do toho se ještě zatím nevypočitatelně projeví koronavirus.

I při optimistickém odhadu asi výběr pojistného poroste, ale již asi jen někde okolo 4 %.

Pokračovánní článku: http://blog.aktualne.cz/blogy/pohled-zblizka.php?itemid=36134

Adventní
kalendář