800 213 213

Alzheimerova nemoc začíná pozvolna. Zdravý životní styl může snížit riziko rozvoje demence 20. září 2019

Alzheimerova nemoc je způsobena narušením části mozku, v jehož důsledku dochází k poklesu takzvaných kognitivních funkcí – myšlení, paměti, úsudku. Bývá nejčastější příčinou demence, která vede postupně k závislosti nemocného na každodenní pomoci okolí. Mezinárodní den Alzheimerovy choroby si připomínáme 21. září.

Alzheimerovu nemoc poprvé popsal v roce 1907 německý lékař Alois Alzheimer. V té době se považovala za vzácnou, v současnosti se nějaká forma demence vyskytuje u více než sedmi miliónů obyvatel Evropy.

Alzheimerova nemoc začíná pozvolna. Nejprve se u nemocného zhoršuje krátkodobá paměť a není schopen se postarat o některé běžné věci v domácnosti. Nemocný má čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky, je zmatenější. Mění se celá jeho osobnost. V posledních stádiích nemoci už vůbec není schopen se sám o sebe postarat.

Z výzkumů vyplývá, že zdravý životní styl může snižovat riziko rozvoje demence. Základním pravidlem je, že to, co je dobré pro srdce, je dobré také pro mozek. Pokud chceme snížit riziko rozvoje kardiovaskulárních chorob a demence, měli bychom se zajímat o vyrovnanou skladbu jídelníčku a pravidelně se věnovat fyzickému a duševnímu cvičení. Nikdy není pozdě na změnu životního stylu.

RBP pojištěncům nad 60 let přispívá na prevenci poruch duševního zdraví (kurzy tréninku paměti, pomůcky pro trénink paměti doporučené Českou alzheimerovskou společnost) a na vyšetření paměti u psychologa nebo psychiatra.


Ivo Čelechovský Ivo Čelechovský tiskový mluvčí RBP

Již v pátek 10.7. od 9:00 na Facebooku RBP

Téma týdne: Soutěžní speciál II. o permanentky do Zoo Ostrava

Přejít