800 213 213

18. listopad - Evropský antibiotický den aneb na chřipku se antibiotika neužívají! 18. listopadu 2019

RBP, zdravotní pojišťovna se pravidelně připojuje k informační kampani věnované Evropskému antibiotickému dni, který každoročně připadá na 18. listopad. 
Cílem kampaně je upozornit na nadměrné užívání antibiotik v případech, kdy antibiotika není nutné použít. V případě nadměrného a bezdůvodného používání antibiotik si na ně tělo zvykne a stane se rezidentní. Nastane-li pak skutečná potřeba jejich nasazení, stanou se neúčinnými. Je proto mít stále na paměti, že antibiotika jsou mocným nástrojem, ale pouze na bakteriální onemocnění. Na vírové onemocnění je použití antibiotik zbytečné a neúčinné.

Tuto skutečnost je třeba vzít v úvahu v současném období zvýšeného výskytu chřipkových onemocnění, které je způsobeno víry, nejde tedy o onemocnění bakteriální.
Chci-li proti těmto onemocněním úspěšně bojovat, je vhodné se zaměřit na prevenci, kterou je zejména otužování, saunování, zvyšování fyzické kondice, dodržování zásad chřipkové hygieny a zdravé životosprávy.
Důležitou roli v prevenci chřipky a dalších akutních respiračních infekcí hraje také vitamín D, je třeba také doplňovat vitamín C, bioflavonoidy, antioxidanty, jód a zinek a ovoce s vyšším obsahem vitamínu C. Ještě lépe je, nechat se včas proti chřipce očkovat.
V léčbě chřipky se používají především léky snižující horečku a působící proti bolesti, antibiotika na viry neúčinkují, proto Vám určitě nepomohou, ba naopak.
Informační letáčky Vám budou k dispozici na všech kontaktních místech RBP po 25. listopadu.


PÁTEK 25.9. od 9:00 do 12:00 na FB a IG RBP

Téma týdne: uveřejníme ve středu

Přejít